Life Hack: How to Find Cheap Bread

Carbs. I love them. Whether I’m making a panini oozing with flavor, toast for breakfast or a snack (avocado/egg toast, anyone?), garlic bread, croutons, or toasted with olive oil for a crusty soup dipping agent, I don’t like paying much for them. Good bread (without paying $6-8 per loaf) is hard to find sometimes, but this thrifty gal has found her way around the pricey carb game. Behold, one of the tastiest thriftyhollander life hacks: low priced carbs.

JJ Day-Old Loaves – Total cost: 50 cents each
Who doesn’t love Jimmy John’s sandwich bread? Did you know you can get day-old loaves for 50 cents a piece? You can’t tell that they’re day-old; they’re just as fresh as day one. I usually grab 4-5 loaves and freeze them for later.

End of Day Deals – Total cost: varies
I usually head to our local grocery store around 5:30-6pm on weekdays after work, and I’ve noticed a table of baked goods that are marked half off. If I hit it lucky, I can find some good sourdough or ciabatta bread on it around $2-2.50. Most supermarkets and grocery stores have a similar discount table.

Tuesday @ Panera – Total cost: $6.99/baker’s dozen
Otherwise referred to as “Golden Tuesday” by thriftyhollanders around the world, stop by Panera Bread for 50% off a baker’s dozen bag full o’bagels. Because nobody wants to spend $20 on bagels.

Garlic Bread – Total cost: 55 cents
A completely made-up simple recipe by me. My husband about melted into his seat when I first made this for him. Hardly ever buy the frozen pre-made stuff now. (50 cent Jimmy John’s bread works great!)

INGREDIENTS
One loaf Jimmy John’s day-old bread
3 Tbsp. olive oil
2 cloves garlic, minced
1/2 tsp. salt
1/4 tsp. pepper
2 Tbsp. real butter

DIRECTIONS
Cut loaf of bread in half (it will already come sliced horizontally). Lay face up on baking sheet. Mix olive oil, minced garlic, salt and pepper in small dish. Use a baster to spread olive oil mixture all over bread. Cut butter into small squares and place all over bread. Bake at 400 degrees for 6 minutes or until golden brown.

Make Your Own – Total cost: $1
I’ve been using this simple and delicious homemade bread recipe for years (see photo as this post’s image). It smells the house up like a delicious bakery, plus you get to eat it fresh out of the oven. Bonus – you get to tell people you made it yourself!

What other bread hacks do you have to share?

-thriftyhollander

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s